Image of CFHATCH26
Image of CFHATCH26
Image of CFHATCH26
Image of CFHATCH26
Image of CFHATCH26
Image of CFHATCH26
Image of CFHATCH26
Image of CFHATCH26
Image of CFHATCH26
Image of CFHATCH26
Image of CFHATCH26
26" Fiberglass Axe
CFHATCH26
  • Features
    • Blade is optimized to split and penetrate wood
    • Heavy duty, over-sized protective sleeve to prevent damage due to overstrike
    • Textured fawn’s foot grip gives users an ergonomically sound and sure grip on the axe
    • Hang hole for hanging in storage
  • Specifications
    • Warranty : Full Lifetime
    • Overall Length : 26.0 in
    • Head Width : 0.5 in
    • Overall Width : 6.0 in
    • Overall Height : 1.45 in
    • UPC : 037103365293
    • Style : Axe
    • Material : Alloy Steel
    • Head Length : 6 in
    • Type : Hatchets & Axes
    • Packaging : Carded
    • Handle Color : Rawhide
    • Head Finish : Lacquer
    • Warranty : Full Lifetime
    • Overall Length : 26.0 in
    • Head Width : 0.5 in
    • Overall Width : 6.0 in
    • Overall Height : 1.45 in
    • UPC : 037103365293
    • Style : Axe
    • Material : Alloy Steel
    • Head Length : 6 in
    • Type : Hatchets & Axes
    • Packaging : Carded
    • Handle Color : Rawhide
    • Head Finish : Lacquer
    • Handle Material : Fiberglass
    • Handle Length : 23 in
    Read More
  • Frequently Asked Questions
    How long is the axe blade?
    The head of the 26" Heavy Duty Fiberglass Axe is 6 inches long.
    What is the Crescent 26" Heavy Duty Fiberglass Axe used for?